Топ новини

За останні 10-15 років проблеми в галузі гарячого водопостачання в Україні вкрай загострились. Притаманна сталевим трубопроводам гарячого водопостачання корозія, відкладання карбонатних осадів на внутрішній поверхні труб  погіршує якість води, а зменшення внутрішнього діаметра труб із за відкладень призводить до підвищенням тиску в мережі, надлишковим енергозатратам насосного обладнання, та, враховуючи вік і стан мереж, до частих аварій і витрат на їх ліквідацію. Заміна пошкоджених труб на емальовані чи оцинковані не вирішує проблему: висока ціна і низька якість цинкового й емалевого покриттів, до тепер невирішеною залишається проблема захисту внутрішніх поверхонь зварних з’єднань. Це все, та багато іншого своєю чергою, часто змушує підприємства теплокомуненерго відмовлятися від надання таких послуг по принципу «немає гарячого водопостачання – немає проблем з ним пов’язаних».

В той же час і багаторічний європейський досвід і вже на сьогодні значний вітчизняний стверджують – використання полімерних труб в зовнішніх системах гарячого водопостачання –  основний спосіб вирішення «наболілих» проблем.

Набагато кращими показниками в порівнянні і з сталевими і поліпропіленовими трубопроводами зовнішніх мереж володіють труби зі “зшитого” поліетилену (РЕХ). Незважаючи на «привабливі» фізико-механічні показники РЕХ труб  широке використання обмежується рядом чинників:

  • значно вища (в рази) ціна самої труби РЕХ в порівнянні з сталевими аналогами (оцинкованими і емальованими трубами);
  • виконання з’єднань і розгалужень трубопроводів тільки з використанням дорогих металевих прес-муфт (нержавіюча сталь);
  • дороговартісний ремонт у випадку пошкодження основного трубопроводу (використання прес-муфт), а висока ціна не дозволяє зберігати на складі ремонтний запас таких труб і з’єднань.

 

Оптимальним вирішенням проблем пов’язаних з сталевими трубопроводами ГВП і позбавленням обмежень використання РЕХ труб є виготовлення труб з матеріалу РЕ-RТ (поліетилен підвищеної термостійкості -Polyethylene of Raised Temperature Resistance). Корпорація “Енергоресурс-інвест” (Львів) у 2007 році першою в Україні та СНД освоїла виробництво попередньо ізольованих пінополіуретаном труб і елементів для мереж гарячого водопостачання з поліетилену підвищеної термостійкості PE-RT. Такі труби придатні до зварювання на традиційному обладнанні для термопластів, на відміну від РЕХ-труб, які потребують спеціального устаткування та дорогих елементів для компресійного(механічного) з’єднання. Випробування труб і фасонних виробів з РЕ-RT на стійкість до дії внутрішнього тиску, проведені в незалежних лабораторіях (Сертифікаційний центр «СЕПРОтепломережа» та ТзОВ «Ельпласт») при t =95°C протягом 165 і 1000 год довели, що за температури 70°C та тиску до 0,8 МПа такі вироби можуть експлуатуватись понад 30 років. Це підтверджується і порівняльною діаграмою довготривалої міцності труб, РЕ-RT (Рис.1). Як видно з діаграми рис.2 при 80°C труби з РЕ-RT зберігають міцність не менше, ніж 30 років.

Рис.1 Діаграма довготривалої міцності труби з PE-RT

 

Переваги попередньоізольованих труб виробництва Корпорації «Енергоресурс-інвест» з провідною трубою з термостійкого поліетилену РЕ-RT (Dowlex 2388):

 

  1. Зварювання ПІТ з провідною трубою з термостійкого поліетилену РЕ-RT в розтруб і в стик забезпечує цілісне і нероз’ємне з’єднання, що більш надійно і дешевше, на відміну від труб РЕХ, де використовують спеціальне компресійне обладнання та дорогі з’єднувальні елементи.
  2. Провідна труба з РЕ-RT за рахунок використання фасонних елементів має більшу маневреність, ніж аналогічна неізольована РЕХ труба, тому використання ПІТ в поєднанні з фасонними виробами дозволяє використовувати меншу довжину труб, ніж при прокладанні трубопроводів з РЕХ.
  3. Виготовлення теплоізольованих труб РЕХ у бухтах призводить до порушення цілісності жорсткої пінополіуретанової (ППУ) ізоляції при розмотуванні, на відміну від ПІТ з провідною трубою з РЕ-RT.
  4. Труби РЕХ за даними виробника в 3-5 раз дорожчі, ніж ПІТ з провідною сталевою трубою, а попередньоізольоваі труби виробництва Корпорації «Енергоресурс-інвест» з провідною трубою з термостійкого поліетилену РЕ-RT (Dowlex 2388) – практично рівні за ціною ПІТ із провідною сталевою трубою, а малі діаметри – навіть дешевші.
  5. Корпорація «Енергоресурс-інвест» виготовляє попередньоізольовані труби з провідною трубою з термостійкого поліетилену РЕ-RT типорозмірами від 25/90 мм до 225/400 мм і це не межа, оскільки технічних перешкод для виготовлення труб РЕ-RT більшого діаметра не існує, а труби з РЕХ виготовляються максимально до Ø 160 мм.

 

Як показує практика, в мережах гарячого водопостачання, заміна сталевих труб відбувається кожні 7–10 років, у зв’язку з причинами наведеними вище. Температура гарячої води, згідно з нормативними показниками, не перевищує 700С, при тиску в розподільчих мережах до восьми бар. За таких умов використання попередньоізольованих труб для мереж гарячого водопостачання з провідною трубою з PE-RT дасть економію коштів не тільки за рахунок зменшення затрат на монтування, але і довготривалої експлуатації (не менше 30 років) (Рис.1).